top of page

Ndërtimi i Final Tower Audacious të Zaha Hadid, 500 milionë dollarë


Muzeu One Thousand, aktualisht në ndërtim e sipër, do të ishte ndërtesa e parë e arkitektes Zaha Hadid në Miami dhe kulla e saj e parë rezidenciale. Pas vdekjes së saj në mars 2016, do të jetë gjithashtu ndër veprat e saj përfundimtare të përfunduara


E vendosur mbi Parkun Muzeor të Miamit, One Thousand Museum Tower duket paksa si një karkalec që përgatitet të fluturojë. Në realitet, struktura 62-katëshe është një ndërtesë pothuajse e plotë apartamentesh luksoze, e projektuar nga arkitektja britanike e lindur në Irak, Zaha Hadid, e cila vdiq papritur më 31 mars 2016.

Në kohën e vdekjes së saj, ndërtimi i kullës kishte arritur vetëm në katin e shtatë. Dy vjet më vonë, ndërtesa ka arritur në 709 këmbë dhe është planifikuar të hapet për banorët më vonë këtë vit. Në veri verën e kaluar, blerësit filluan të lëvizin në një ndërtesë tjetër të re të projektuar nga Hadid në lagjen Chelsea të Manhattan-it. Joshja e Hadid, e madhe gjatë jetës së saj, është rritur vetëm që nga vdekja e saj, siç dëshmohet nga një Google Doodle vitin e kaluar, një dokumentar i PBSmuajin e kaluar dhe selfie të panumërta u shkrepën jashtë krijimeve të saj.

Megjithatë, të jetosh në të vërtetë brenda një prej veprave përfundimtare të arkitektes së njohur - krijimet e saj të vetme në cilindo qytet - nuk kushton lirë dhe nuk është e qartë nëse tërheqja e saj e gjerë është përkthyer në shitje veçanërisht të forta. Në të dy qytetet opsionet e reja të ndërtimit për blerësit e nivelit të lartë janë të shumta.

Zaha Hadid ishte vetëm 65 vjeç kur vdiq nga një atak në zemër ndërsa ishte në Miami. 2009 FRANCO ORIGLIA

“Ekziston gjithmonë debati nëse vetëm të kesh një “niseshte” shton vlerë”, tha Greg Gushee, një nënkryetar ekzekutiv në zhvilluesin Related Companies, për New York Times në fillim të procesit të ndërtimit. “Ne priremi të mendojmë, ndoshta, por në të vërtetë nuk ka të bëjë me të paturit një emër në ndërtesë. Bëhet fjalë me të vërtetë për dizajn të shkëlqyeshëm.”

Ngjitur me High Line, parkun e lartë shumë popullor të Manhattan-it, 520 West 28th Street është i veshur me një fasadë metalike që i ngjan bishtave në makinat e njohura në vitet 1950. Ndërtesa 11-katëshe ka 39 njësi me çmime të kërkuara që variojnë nga pak më pak se 5 milion dollarë deri në 50 milion dollarë. Sipas StreetEasy , gjashtë njësi janë ende në dispozicion për shitje. Megjithatë, mund të ketë më shumë njësi që tregtohen jashtë kanaleve zyrtare. Tre Kati nën çati që ishin shënuar për $ 50 milion, për shembull, nuk është në mesin e atyre të listuara në StreetEasy, por nuk ka asnjë shenjë një marrëveshje është arritur për të shitur atë. Ndërkohë, dy njësi të shitura më parë janë në dispozicion për qira, duke kërkuar 18,000 dhe 26,000 dollarë në muaj.

Në Miami, çmimet e kërkuara për 83 njësitë në Muzeun One Thousand filluan nga 5.5 milionë dollarë dhe shkojnë deri në 49 milionë dollarë për një apartament nën çati dyfishe. (Përfaqësuesit e ndërtesës nuk pranuan të thonë se sa njësi janë ende në dispozicion.) Këto çmime barazohen me 1800 dollarë për këmbë katrore. Këto çmime janë më të zakonshme në Manhattan sesa në Miami, ku shitjet e luksit në lagjen më të shtrenjtë mesatarisht 1210 dollarë në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, sipas raporteve nga vlerësuesi Miller Samuel.

Ndërtesa krenohet me pamje nga oqeani, një portier dhe një helipad, por çmimet e larta pasqyrojnë gjithashtu sfidën dhe koston e ndërtimit të një prej modeleve futuriste të Hadid-it. Sa e kushtueshme është? Ndërtimi i Muzeut Një mijë kushtoi rreth 500 milionë dollarë.

Pse? Ashtu si një insekt, ndërtesa mbahet së bashku nga jashtë me anë të ekzoskeletit. Predha e valëzuar është bërë nga 5,000 pjesë unike të fibrave të qelqit, që zakonisht përdoren vetëm për dekorim, të gjitha të dërguara nga një fabrikë e specializuar në Dubai në kontejnerë me porosi. Në vend, pjesët duhej të përshtateshin së bashku si Lego përpara se betoni të mund të derdhej me kujdes në hapësirat e hapura. Kolonat mbështetëse të nevojshme për t'u ngjitur nga të dyja anët e ndërtesës në një kënd të saktë për t'u takuar në pikat e specifikuara nga arkitekti. Lakoret nënkuptojnë gjithashtu se dy kate nuk janë të njëjta.

ME MIRËSJELLJE TË MUZEUT NJË MIJË

Procesi i mundimshëm u detajua kohët e fundit në një seri tre pjesësh PBS të quajtur Ndërtimet e pamundura, i cili eksploron disa nga projektet e ndërtimit më komplekse dhe teknologjikisht më të avancuara në botë sot. Ne duam t'i "tregojmë botës se ju mund të ndërtoni dizajnet e Zaha-s", tha një punëtor nga ndërtuesi Plaza Construction i paraqitur në dokumentar.

Në një qytet të njohur për dizajnet Art Deco me nuanca pastel, bie në sy kulla futuriste. Por Hadid e donte Majamin. Ajo zotëronte një apartament atje ku mezi priste të linte gjurmë në qytet. Ajo thuhet se e quajti ndërtesën "një dhuratë nga unë", gjatë një diskutimi në panel në 2014.

ME MIRËSJELLJE TË MUZEUT NJË MIJË

Ndërsa personat e përfshirë në projekt thonë se vdekja e Hadid pati një ndikim emocional, ata këmbëngulin se kjo nuk ishte një situatë e Sagrada Familia, ku punëtorët mbetën duke bashkuar vizionin e Antoni Gaudi për kryeveprën e tij në Barcelonë, pasi ai u godit nga tramvaji dhe vdiq. Dokumentari i PBS citon një punëtore tjetër duke thënë: "Mendoj se Zaha Hadid po shikon nga qielli duke na dhënë gishtin e madh dhe duke thënë: 'Ju djema e gozhduat'".45 views0 comments