top of page

13 Ndërtesa Ikonike të Dizenjuara nga Frank Gehry

I lindur në Toronto, Kanada, Gehry ishte një fëmijë krijues. I inkurajuar nga gjyshja e tij, ai do të ndërtonte qytete të vogla nga mbeturinat e drurit nga dyqani i pajisjeve të burrit të saj. Ndërtesat e tij përbëhen nga kolazhe të ndërlidhura hapësirash dhe materialesh që i bëjnë njerëzit të vlerësojnë njëkohësisht teatrin dhe prapaskenën. Një fitues i Çmimit të Arkitekturës Pritzker - i konsideruar si një nga çmimet kryesore të arkitekturës në botë - Gehry u vlerësua nga juria si "gjithmonë i hapur për eksperimente. Ai ka gjithashtu një siguri dhe pjekuri që i reziston, në të njëjtën mënyrë si Picasso. duke qenë i lidhur ose nga pranimi kritik ose nga sukseset e tij." Këtu është një përzgjedhje e disa prej krijimeve më të shquara të Gehry-t, duke filluar me ndoshta më të shquara të karrierës së tij - rinovimin e vitit 1978 të rezidencës së tij në Santa Monica, Kaliforni, ku ai ende jeton.

Fillimisht e ndërtuar në vitin 1920 dhe e blerë nga Gehry në 1977, Shtëpia Gehry përmban një pamje të jashtme metalike të mbështjellë rreth ndërtesës origjinale që lë të dukshme shumë nga detajet origjinale. Në vitin 2012, ajo fitoi çmimin prestigjioz Njëzet e Pesë Vjetor të Institutit Amerikan të Arkitektëve.


Kulla Gehry (2001) Hanover, Gjermani

E ndërtuar nga çelik inox, Kulla Gehry është e paharrueshme për kthesën e dukshme në fasadën e saj të jashtme në një bërthamë ferrobetoni, duke e shfrytëzuar në mënyrë optimale pjesën relativisht të vogël të tokës në të cilën ndodhet. Ashtu si shumë prej ndërtesave të Gehry-t, kulla u krijua me teknologjinë më moderne të disponueshme në atë kohë.

Gehry Tower është një ndërtesë nëntëkatëshe që është autorizuar nga Hanover Transport Services (üstra) në pronësi të qytetit, për të cilin Gehry projektoi gjithashtu një stacion autobusi në qytet.


Salla e Koncerteve Walt Disney (2003)
Los Angjelos, Kaliforni

Salla e Koncerteve Walt Disney ka marrë një vlerësim të gjerë për akustikën e saj të shkëlqyer dhe arkitekturën e veçantë. Në dekadën që nga hapja e saj, sipërfaqet gjithëpërfshirëse, metalike të sallës janë lidhur me stilin e nënshkrimit të Frank Gehry.

Një udhëtim në Los Anxhelos nuk është i plotë pa vizituar Walt Disney Concert Hall, një nga destinacionet kryesore kulturore të qytetit. Qoftë madhështia e arkitekturës, pastërtia e zërit apo bukuria e kopshtit të saj publik, Walt Disney Concert Hall është bërë një nga simbolet e Los Anxhelosit.


Muzeu i Artit Weisman (1993)
Minneapolis, Minesota

E emëruar sipas Peter B. Lewis, shefit ekzekutiv dhe president i Progressive Insurance, ndërtesa e Gehry-t në kampusin Case Western Reserve ishte një projekt prej 62 milionë dollarësh me 152,000 metra katrorë hapësirë. Lewis dhe Gehry kanë pasur një karrierë të gjatë profesionale dhe personale që daton që kur Lewis e porositi Gehry-n për të projektuar shtëpinë e tij, e cila nuk u ndërtua kurrë.

Që nga ndërtimi i saj në 2002, ndërtesa Peter B. Lewis ka strehuar Shkollën e Menaxhimit Weatherhead në Universitetin Case Western Reserve të Cleveland. Pjesa e jashtme e ndërtesës është klasike Gehry, me shirita prej çeliku inox që shpalosen nga një bazë tullash. Brendësia e hapur ka për qëllim të inkurajojë shoqërimin ndërdisiplinor.


Qendra Stata, Instituti i Teknologjisë në Masaçusets
Kembrixh, Masaçusets


Në një vlerësim të shkëlqyeshëm të Qendrës Stata të Gehry, kolumnisti i arkitekturës në Boston Globe, Robert Campbell, shkroi: "Stata gjithmonë do të duket e papërfunduar. Gjithashtu duket sikur është gati të shembet. Kolonat anojnë në kënde të frikshme. Muret anojnë, anojnë dhe përplasen në kthesa dhe kënde të rastësishme. Materialet ndryshojnë kudo që të shikoni: tulla, çeliku me sipërfaqe pasqyre, alumini i krehur, bojë me ngjyra të ndezura, metal i valëzuar. Gjithçka duket e improvizuar, sikur e hedhur lart në momentin e fundit. Kjo është çështja."

Qendra Ray dhe Maria Stata, ose ndërtesa 32, është një kompleks akademik 720,000 metra katrorë në MIT. Njerëz të famshëm akademikë si Noam Chomsky dhe Ron Rivest, themeluesi i Konsorciumit World Wide Web, Tim Berners-Lee dhe themeluesi i lëvizjes së softuerit të lirë, Richard Stallman, kanë zyra në ndërtesë.


Galeria e Arteve e Ontarios (2008)
Toronto, Ontario, Kanada


Shenjat dalluese të dizajnit AGO të Gehry-t lidhin qytetin dhe Galerinë në mënyra të reja provokuese, duke përfshirë shkallët dramatike skulpturore, ngrohtësinë e bredhit Douglas dhe përdorimin e gjerë të xhamit që mbush galeritë me dritë natyrale.


Galeria e Arteve e Ontarios (AGO) (Frëngjisht: Musée des beaux-arts de l'Ontario) është një nga galeritë më të mëdha në Amerikën e Veriut dhe përmban më shumë se 80,000 vepra që shtrihen nga shekulli i parë deri në ditët e sotme. Që nga viti 1974, galeria ka parë katër zgjerime dhe rinovime të mëdha dhe vazhdon të shtojë hapësira.


Richard B. Fisher Center for Performing Arts, Bard College (2003)
Annandale-on-Hudson, Nju Jork


Për Qendrën Richard B. Fisher, Gehry punoi në bashkëpunim me akustikun Yasuhisa Toyota dhe një ekip konsulentësh teatri. "Fasada e përparme e ndërtesës mund të interpretohet si një maskë teatrale që mbulon fytyrën e papërpunuar të hapësirës së shfaqjes. Format e saj abstrakte e përgatisin vizitorin që të jetë i hapur për të përjetuar shfaqjet që ndodhin brenda," tha Gehry për dizajnin e tij.

New Yorker e quajti Qendrën Richard B. Fisher "[ndoshta] salla e vogël e koncerteve më e mirë në Shtetet e Bashkuara." Sistemet e ngrohjes dhe të ajrit të kondicionuar të ndërtesës fuqizohen tërësisht nga burime gjeotermale, duke i mundësuar Qendrës të jetë pa lëndë djegëse fosile gjatë operimeve standarde. Kostoja totale e projektit arriti në 62 milionë dollarë dhe u deshën tre vjet për t'u përfunduar, duke u hapur në prill 2003.


Muzeu i Kulturës Pop (2000)

Seattle, UashingtonNë vitin 2017, "Star Trek: Exploring New Worlds" ishte një ekspozitë e paraqitur në Muzeun e Kulturës Pop. Muzeu Paul G. Allen ka organizuar më shumë se 57 ekspozita, 20 prej të cilave kanë udhëtuar në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar. Muzeu, i njohur për dizajnin e tij futurist Gehry, pret gjithashtu më shumë se 100 ngjarje arti dhe kulturore çdo vit. "MoPOP" është vendosur në një ndërtesë prej 140,000 metrash katrorë, e vendosur në sfondin e Qendrës së Seattle. Ajo u ndërtua me më shumë se 21,000 herpes alumini dhe çelik inox dhe 280 brinjë çeliku.

Gehry shikoi muzikën për frymëzimin e tij kur projektoi Muzeun e Kulturës Pop në Seattle. Ai bleu disa kitara elektrike dhe i preu në copa, duke shërbyer si blloqe ndërtimi të dizajnit të tij.


Lou Ruvo Center (2010)
Las Vegas, Nevada


Për dizajnin e tij të Qendrës Lou Ruvo, Gehry tha: "Mantra është Keep Memory Alive. Unë jam duke u përpjekur të krijoj një ndërtesë që njerëzit do të duan ta vizitojnë, ta mbajnë mend, të flasin dhe ta shijojnë, dhe në fund do të duan të bashkëpunojnë me ne. në Qendër për të ndihmuar në kurimin e disa prej sëmundjeve neurodegjenerative." Për 35 vjet, arkitekti ka shërbyer në bordin e fondacionit të sëmundjeve trashëgimore të Dr. Milton Wexler, i krijuar për të studiuar Huntington's, prandaj ky projekt me Keep Memory Alive është kaq afër zemrës së Gehry-t.

Qendra Lou Ruvo operon si një strukturë ambulatore trajtimi dhe kërkimi në qendër të Las Vegas-it në tokë të nënshkruar për Keep Memory Alive, krahu për mbledhjen e fondeve të LRCBH, nga Qyteti i Las Vegasit si pjesë e Parkut Simfonik të tij. Qendra është afërsisht 65,000 metra katrorë dhe përfshin 13 dhoma ekzaminimi, zyra për praktikues dhe studiues të kujdesit shëndetësor, një "Muze të Mendjes" dhe një auditor të komunitetit.


Nju Jork nga Gehry (2011)
Nju Jork, Nju Jork

Ndërtesa e Gehry-t në 8 Spruce Street, Nju Jork, e cila përmban një fasadë të valëzuar, të valëzuar prej çeliku inox, është bërë një pikë referimi ikonë që ka tërhequr vëmendjen lokale dhe globale dhe ka fituar vlerësimin e kritikëve.

New York by Gehry është një ndërtesë apartamentesh banimi me 899 njësi që përfshin gjithashtu një shkollë publike nga para-K deri në klasën 8, një qendër kujdesi ambulator, hapësirë ​​për shitje me pakicë dhe parkim në nivelet më të ulëta. Ndërtesa 76-katëshe me 1,040,904 metra katrorë është 870 metra e lartë dhe në kohën e përfundimit të saj ishte ndërtesa më e lartë e banimit në Amerikën e Veriut.

Shtëpia e vallëzimit (1996)
Pragë, Çeki

Dizajni shumë jo tradicional i Shtëpisë së Dancing nga Gehry ishte i diskutueshëm në atë kohë, sepse shtëpia shquhet midis ndërtesave barok, gotike dhe Art Nouveau për të cilat Praga është e famshme, dhe sipas mendimit të disave, ajo nuk përputhet mirë me këto stile arkitekturore. Presidenti i atëhershëm çek, Václav Havel, i cili jetoi për dekada pranë vendit, e mbështeti me zell këtë projekt, megjithatë, duke shpresuar se ndërtesa do të bëhej një qendër e aktivitetit kulturor.

Projektuar nga Gehry në bashkëpunim me arkitektin kroato-çek Vlado Milunić në një parcelë të lirë buzë lumit, Shtëpia e Vallëzimit (Çekisht: Tančící dům), ose Fred dhe Ginger, është pseudonimi që i është dhënë ndërtesës Nationale-Nederlanden e cila u përfundua në 1996.


Cinémathèque Française (1994)
Paris, Francë


Ndërtesa e Gehry-t përgjatë rrugës de Bercy të Parisit u hap në 1994 si selia e Qendrës Amerikane të Parisit, por u mbyll një vit e gjysmë më vonë. Në 2005 ajo u bë shtëpia e Kinemasë Française, një teatër dhe arkiv i historisë së filmit.

Cinémathèque Française është një organizatë franceze filmike që mban një nga arkivat më të mëdha të dokumenteve filmike dhe objekteve të lidhura me filmin në botë. Me qendër në Paris, arkivi ofron shfaqje ditore të filmave në mbarë botën.


Muzeu Guggenheim Bilbao (1997)
Bilbao, Spanjë

Një shkrirje e formave komplekse, rrotulluese dhe materialitetit magjepsës, Muzeu Guggenheim i Gehry-t jo vetëm që ndryshoi mënyrën se si arkitektët dhe njerëzit mendojnë për muzetë, por gjithashtu nxiti ekonominë e Bilbaos. Në fakt, fenomeni i një Transformimi i qytetit pas ndërtimit të një pjese të rëndësishme të arkitekturës quhet tani si "Efekti i Bilbaos".

19 views0 comments
bottom of page